divadlo obr 01

Divadelní soubor TJ Sokola Okříšky

Historie

Od roku 1912 působil při Sokole Okříšky takzvaný oddíl zábavný. Pořádal plesy, veselice, zval různé umělce na vystoupení. Podle záznamů z valných hromad Sokola, se divadlo začalo hrát až kolem roku 1950. První fotografie jsou z roku 1946, kdy byla uvedena Maryša a Lucerna, Zkamenělá bába Arlůna, rok nato Gazdina róba a Z českých mlýnů. Prvními režiséry byli pravděpodobně paní Heralecká, paní učitelka Němcová a Kunderová, pan řídící Boudar a paní Žofie Kallová. Později dlouholetá vedoucí a režisérka, sestra Bohumila Hekrlová.

Z dostupné dokumentace víme, že byly uvedeny tyto hry:

1956 - Princezna Pampeliška
1957 - Babička
1958 - Strakonický dudák a Dům u doktora
1959 - Perly paní Serafínky a Vrah jsem já
1960 - Tulák a V plamenech povstání
1962 - Dalskabáty
1963 - Lucerna a Medvěd a víla
1964 - Jak květinky přezimovali a Zlatovláska
1965 - Medová pohádka, Sněhurka a Teta z Bruselu
1966 - Zkoušky čerta Belínka, Zbojník Muchomur, Timur a jeho parta
1967 - Medvěd a víla a Honza a čaroděj, Radúz a Mahulena, Zajíček Doveda a Charleyova teta
1968 - Sněhová královna, Pohádka o zakleté Zlatovlásce a Tvrdohlavá žena
1970 - Vstanou noví bojovníci, Než opustíme starou školu
1971 - Jolana a 8.B
1972 - Uličnice
1973 - Tajemství modré růže, Zlatý kočár 1974 - Paní Marjánka, matka pluku, Sníh nad limbou
1975 - Sněhurka, zvířátka a 7 mužíčků, Pohádka o Honzovi a princezně Zlatovlásce
1976 - Začínáme žít, Tvrdohlavá žena, Medvěd a víla, jak květinky přezimovali
1977 - Lucerna
1978 - Žlutý šakal to nepoví
1980 - Nepožádáš manželku bližního svého
1981 - Jolana a 8.B, Dalskabáty
1982 - Noc na Karlštejně, Dalskabáty
1985 - Honza a Kašpárek
1986 - Matička země, Jak květinky přezimovali, Mordová rokle
1987 - Hrátky s čertem, Byl jednou jeden drak.

Do divadelní činnosti bylo zapojeno mnoho zdejších rodáků. V začátcích to byli Alois Hekrle, Jarka Nečekalová, Stanislav Polák, Jiří Krčál, Bohumil Tylla, František Vondrák, Irena Marušová, Štěpán Maruš, Václav Pokorný, St. Novák, Josef Bulant, Jarda Klobouk, Jarka Moláková, J. Mareček, Ludvík Seichter, M. Valíková, Stáňa Tomšíčková, Bohumil Budín, Emil Lorenc, Marie Šerá, Marie Novotná, Zd. Fiala, Miluše Berková, Marie Partlová, manželé Pavličkovi, Kristýna Babůrková, Alois Žítek, M. Krčálová, Věra Čermáková, p. Kramperová, Jar. Mikeš, Bohumila Hekrlová, Ludvík Kalla, Libuše Steklá, Mir. Havelka, Božena Tepříková, p. Kulhánek.

Od poloviny 50. let přibylo nebo se vystřídalo ještě více jmen: Vlasta Milostná, Veleba, Heralecký ml. a st., Heralecká, Šestáková, Veberová, Krutišová, Bílková, Seichterová, Zejdová, Lafuntálová, Křivánková, Smejkalová, Pojerová, Gragorová, Buďová, Březnová, J. Veselá, František Marek, Růžena Fialová, Jarka Veselá, Jarka Padrnosová, Anna Zelená, Ema Valentová, Jiřina Tyllová, B. Rampírová, M. Fejta, Zdeněk Bulant, J. Papoušek.

Po roce 1960 se věnovali divadlu: Doležal, Em. Valentová, Šustrová, Fr.Janík, Zdeněk Dočekal, Zdeněk Musil, Slámová, Vlasáková, Bendová, Jurková, Zezulová, Kostková, Plocek, Jeřábek, Zdeněk Lorenc, Karel Čermák, Helena Šplíchalová

V 70. Letech to byli: František Klouda, Jiří Podhrázský, Jan Dosedla, Antonín Zelený, Miropslav Heralecký, Karel Dokulil, Stanislav Jirsa, Milan Marek, Věra Valentová, V. Paterna, Irena Ryglová, A. Krejčová, Irena Mansfeldová, Karel Kružík, Jar. Chlumová, Vlad. Skála, Jarka Mejzlíková, Josef Kula, St. Vídeňský, Z. Brabenec, František Vondrák a nastupovala mladší generace, někteří z nich hrají dodnes.
Byli to: Bohumil Budín, Dana Šteflová, E. Večeřová, Jiří Novák, Eva Dočkalová, Vladimír Dočkal, Eva Oberreiterová, Soňa Fogeltonová, František Hotový, Miluše Krčálová a další, o kterých není fotodokumentace nebo hráli jen v dětských divadlech.

Další ochotnická činnost je již novodobá od roku 1996 a její dráhu můžete sledovat na stránkách Sokola.