Vytisknout

Oddíl pobytu v přírodě

 

Oddíl pobytu v přírodě vznikl v souvislosti s obnovením tradice sokolských táborů na turistické chatě TJ Sokol Okříšky v Opatově.

Koncem roku 1982 sestra Bohuška Hekrlová oslovila Emílii Dokulilovou a nabídla jí, zda nechce tradici sokolských táborů obnovit. Společné jsme v roce 1983 zorganizovaly v novodobé historii 1. sokolský tábor pro děti. Byla to taková téměř rodinná akce. Sestra Ema byla hlavní vedoucí, já jsem byla kuchařka, další kdo pomáhali s organizací a zajištěním, byli v podstatě členové našich rodin. Tábora se tehdy zúčastnilo 24 dětí a trval 10 dnů.

No a vytrvali jsme dodnes. Nejen proto, že toto kouzelné místo máme rádi, ale hlavně proto, že zájem dětí nejen nepřestává, ale je stále větší. V současné době pořádáme na naší sokolské chatě 2 turnusy táborů pro děti od 6 do 15 let, účastní se jich celkem 56 dětí. Praktikanti a vedoucí, kteří se o děti v době tábora starají, jsou většinou z řad bývalých táborníků. S údržbou chaty, stavěním a bouráním tábora nám pomáhá celá řada kamarádů a příznivců tábora.

Z historie chaty:

"V roce 1945, po skončení 2. světové války, se usnesl výbor TJ Sokol v Okříškách vybudovat rekreační zařízení pro okříšské děti. Člen výboru, učitel zdejší školy pan Antonín Němec, navrhl místo na jejich rodinném pozemku v Opatově. Starosta jednoty Metoděj Diviš, stejně jako někteří další členové, půjčili svoje peníze na výstavbu sokolské chaty. V létě roku 1946 se zde konal první ročník sokolského tábora." Tolik ze vzpomínek sestry Bohušky Hekrlové.

Původní chata, postavená z bývalého německého montovaného domku, se - hlavně uvnitř - změnila k nepoznání. Velikou předností, od které nechceme ani nadále upustit je to, že sem není zavedená elektřina. Nemohou sem proto ani televizory, ani počítače, ani další vymoženosti současného světa. Večer sedíme u ohně, zpíváme a slyšíme jen bublat potok, který teče přímo před chatou, ráno nás probudí místo rádia - zpěv ptáků. Hlavně pro děti je obrovským přínosem především poznání, že s dobrými kamarády se ani uprostřed přírody, bez mobilů a počítačů, nemusí nudit. Naučí se poznávat i jiné hodnoty než jsou věci a peníze. Naučí se vážit si toho, co pro ně dělají jejich rodiče. Vyzkouší si, že není nejjednodušší, když se mají starat sami o své základní potřeby (jako třeba udržovat si pořádek ve svých věcech a spoléhat sami na sebe při řešení běžných každodenních problémů). Poznají hodnotu přátelství, krásu a cenu přírody.

I já jsem se sokolských táborů v letech 1965 - 1969 účastnila a dodnes na ně ráda vzpomínám. Pamatuji si, že jsme platili 100 korun, dostali jsme od rodičů pro táborovou kuchyni zásobu potravin a HURÁ DO OPATOVA! Mohou si to říct i děti dnes, jenom podmínky se pro malé táborníky změnily. Letos je rodiče mohou přihlásit na dva turnusy tábora. První turnus se pod vedením T. Petrákové bude konat od  12. do 25. července 2015, druhý turnus povede I. Popelová od  26. července do 2. srpna 2015. Nabídku táborů včetně přihlášek najdete zde začátkem února tohoto roku.

O chatu se, v podstatě od jejího postavení, starala sestra Bohuška Hekrlová. Půjčovala zájemcům chatu na víkendy a organizovala letní tábory pro děti celou řadu let. Všichni na ni s láskou a úctou vzpomínáme. Když už jí síly nestačily a zdravotní stav v pokročilém věku nedovoloval tábory organizovat, ruch na sokolské chatě po nějakou dobu utichl. O prázdninách tam jezdili většinou jenom členové okříšského sokola s rodinami.

V současnosti je v chatě prostorná a dobře vybavená kuchyň (dva plynové sporáky, plynová lednice, sporák na pevná paliva) a jídelna. V ložnici, která je také součásti chaty, je dvacet lůžek. Tyto prostory jsou využívány především v době velmi nepříznivého počasí, případně pro nejmladší táborníky. V době prázdnin je zde postaveno 15 stanů s podsadami, které jsou pro děti - většinou na 14 dnů - přechodným domovem. Určitě je pro ně neobvyklým zážitkem i koupel v lesní koupelně či pobyt nebo přespání v indiánském tee-pee. Dva blízké rybníky - Vidlák a Jinšov nám slouží jak ke koupání, tak i k jízdě na lodích nebo vorech. Hluboké lesy, táhnoucí se směrem na Telč jsou ideálním místem pro poznávání přírody, ale také místem pro hry a sportovní i turistické aktivity. Největším "pokladem" je však Horský potok. Od jeho pramenů až po naše tábořiště protéká pouze lesem a jsme rádi, že prozatím není znečištěn žádnými přítoky ani žádnou destruktivní lidskou činností.

Je tu prostě krásně a většina z nás, dospělých, si sem jezdí "dobíjet baterky" při únavě z čím dál víc psychicky i fyzicky náročného života. Přijeďte se podívat a uvidíte sami!!!

Chatu i tábořiště spravuje od roku 1995 Oddíl pobytu v přírodě TJ Sokol Okříšky. Můžete si ji pronajmout u správce chaty v průběhu celého roku, o prázdninách dáváme přednost zájemcům ze strany spolků a organizací, aby byla zachována původní myšlenka zakladatelů tohoto místa. Ceník pronájmů najdete na webových stránkách TJ Sokol Okříšky.

A nakonec slova sestry Bohušky Hekrlové: "Nechť zní na naší sokolské chatě veselý smích našich dětí, nechť je vždy dostatek vedoucích, kterým přeji hodně úspěchů do této krásné činnosti!"

V Okříškách dne 5. 1. 2015

Jana Mahelová, vedoucí OPP TJ Sokol Okříšky

 

Vedoucí oddílu:

Lucie Františáková

e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

telefon: +420 606 384 486

Správce chaty:

Valik Martin

e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

telefon: +420 733 360 884


 

pobyt v prirode Opatov 01

 

pobyt v prirode Opatov 02

pobyt v prirode Opatov 03

pobyt v prirode Opatov 04

pobyt v prirode Opatov 05

pobyt v prirode Opatov 06

pobyt v prirode Opatov 07

Rychlý kontakt

phone 32x32 +420 734 536 506

mail 32x32 danaskrobik@seznam.cz

home 32x32   TJ SOKOL Okříšky
   Nádražní 189, 675 21 Okříšky

číslo účtu Fio banka:   2400614844/2010

IČ:   64271676

Počet přístupů

od 1.11.2014: