Vytisknout

Doba kamenná - 2016

Doba kamenná se od té dnešní až tak nelišila, jak zjistili diváci, kteří přišli v neděli 5. února na premiéru stejnojmenné divadelní hry.

V sobotu patřila sokolovna divadelní pohádce v podání ochotníků z čechočovického Sokola, v neděli je na jevišti vystřídali herci divadelního souboru Sokola okříšského. Pod režijním vedením paní Emílie Dokulilové nastudovali herci divadelního souboru okříšského Sokola během podzimu novou hru z pera Pavla Němce, ve které nás zavedli daleko do historie – až do doby kamenné. Nakonec se však ukázalo, že v mnoha věcech byl život našich předků podobný našemu, hlavně v tom, že i tehdy se našlo dost výkuků, kteří si chtěli dobře žít na úkor svých spolupralidí.

Děj začíná setkáním dvou šamanů, které z jejich původních tlup vyhnali, když prokoukli, že jejich kouzla jsou jen vychytralé podvody. Rychle se ale domluvili a zkusili se vetřít do přízně nové tlupy. A zpočátku se jim dařilo, důvěřiví lovci a hlavně jejich ženy jim přinášeli oběti a přízní je zahrnoval i náčelník. Jen stará žena zemřelého místního šamana byla nedůvěřivá a postupně přesvědčila i ostatní členy tlupy, že „jediný vševidoucí a vševědoucí“ zase tak božské schopnosti nemá a jeho šaman by raději než déšť nebo lovnou zvěř přivolával cizí ženy na kožešinu. A tak příběh končí jako začínal, oba šamani jsou opět bez obživy a na útěku. Ale pak v dálce uvidí tábor další tlupy a už kují plán, jak ji obalamutit a zase chvíli bezpracně žít.

Zcela naplněný sál sokolovny (podle zprávy pokladníka přišlo 180 diváků) se dobře bavil, smích zněl často, hlavně pak při narážkách s místní tématikou a na konci odměnil celý soubor dlouhotrvajícím potleskem. A jen někde v koutku duše se nesměle krčila myšlenka, že to vlastně až tak velká legrace není, protože i dnes jsou ve společnosti takoví „jediní vševidoucí a vševědoucí“, kteří všechno zařídí, když jim budeme přinášet dostatečně velké oběti...

 

Napsal: Pavel Němec

 

Osoby a obsazení:

Náčelník

Vladimír Dočkal

Náčelníková

Emilie Dokulilová

Dcera

Denisa Skrobikowská

Lovec

Jiří Vlna

Lovcová

Eva Svobodová

Písař

Petr Malec

Písařová

Miluše Papoušková

Stará šamanka

Marie Večeřová

Mladík

Martin Valík

Šaman

Pavel Sedlák

Jedinný všemohoucí a vševědoucí

Pavel Bruzl

 

Režie: Emilie Dokulilová

Text sleduje: Dana Skrobikowská

 

Rychlý kontakt

phone 32x32 +420 734 536 506

mail 32x32 danaskrobik@seznam.cz

home 32x32   TJ SOKOL Okříšky
   Nádražní 189, 675 21 Okříšky

číslo účtu Fio banka:   2400614844/2010

IČ:   64271676

Počet přístupů

od 1.11.2014: