Helenka je ráda aneb Slaměný klobouk - 2015

V neděli 1.3.2015 odpoledne směřovaly do sokolovny desítky lidí z Okříšek i okolí, nakonec se jich v zaplněném sále sešlo na sto sedmdesát. Všichni byli zvědaví na novou komedii v podání herců divadelního souboru Sokola Okříšky. Režisérka Emílie Dokulilová tentokrát sáhla do domácí tvorby a pro nastudování zvolila rozverné dílo dvojice Voskovec – Werich, nazvané Helenka je ráda aneb Slaměný klobouk.

Hra plná vtipných dialogů, postavená na zdánlivě banální zápletce se zničeným kloboukem, se odehrává v Paříži počátku 20. století. Snaha o sehnání nového klobouku, sežraného koněm hlavního hrdiny Fadinarda v podání Pavla Sedláka, pro záletnou dámu se prolíná se svatebním obřadem mezi Fadinardem a venkovskou dívkou Helenkou. Tu doprovází její svérázný otec Nonancourt, hluchý strýc Vézinet a bratranec Bobin a putují za Faninardem po módním salónu, zámku a bytě ministerského rady až zpátky na začátek do jeho sídla. Mezitím ovšem probíhá řada takřka sitkomových scének, které řádně prohnuly bránice diváků. Salvy smích střídal potlesk po pěveckých číslech a především po kankánovém čísle mladých hereček pod vedením Evy Svobodové.

Příběh nakonec dospěje do šťastného konce, nový klobouk se podaří získat, Fadinard s Helenkou jsou svoji a strýc Vézinet může zvolat: "Helenka je ráda!" Nekončící potlesk při děkovačce souboru potvrzoval, že se představení všem divákům líbilo, mnozí z nich určitě přijdou i na derniéru. Ta ale přijde na řadu až po tradiční šňůře souboru po okolních sokolovnách a kulturních domech.

Napsali: Jan Werich, Jiří Voskovec

Osoby a obsazení:

Fadinard, ženich

Pavel Sedlák

Felix, jeho sluha

Martin Svoboda

Vézinet, strýc a konšel

Jiří Vlna

Emil, poručík spahi na dovolené

Petr Malec

Louisa, dáma své doby