Sokolský tábor Opatov 2003

21. ročník sokolského tábora v Opatově se uskutečnil od 20. července do 2. srpna 2003. Jak jej zhodnotit? Jak udělat konečnou tečku za společně prožitými dny?

Počet táborníků byl letos vysoký. Zúčastnilo se 47 dětí ve věku od 6 do 15 let. A co říct nejdřív? Byli jsme rádi, že se za celou dobu nestal ani dětem ani nám žádný úraz. Pochopitelně nemůžeme počítat drobné oděrky nebo škrábance. To už asi k pobytu v přírodě patří. Zajistit bezpečnost tolika dětí je rok od roku obtížnější. Letos byl pro nás problémem nelegální kemp, který vznikl na břehu rybníka Vidlák, kam jsme se díky krásnému počasí chodili téměř denně koupat. Značný počet lidí, kteří tam stanovali bez sociálního zázemí, rozhodně nepřispěl k naší bezstarostnosti. I místní chataři, kteří nás upozorňovali na drobné krádeže a vandalství v okolí, neměli ze stávající situace žádnou radost. Jsme rádi, že jsme se s žádnými problémy tohoto rázu na vlastní kůži nesetkali.

Hlavní vedoucí tábora byla letos sestra E. Dokulilová. Společně s dalšími vedoucími připravila pro děti celotáborovou hru "Zlaté údolí", na motivy příběhů J. Foglara. Děti prostřednictvím různých her získávaly opatovské dolary a za ně si kupovaly zlatonosné dílce a pozemky. Každý si na táboře vyzdobil vlastní hrneček a tričko a pochopitelně vítězové hry také nezůstali bez odměny. I společný výlet do Telče se vydařil a všem se líbil.

V posledních letech se s Mílou pravidelně ve vedení tábora střídáme. Já jsem měla letos na starosti hospodářské zázemí a stravování táborníků, příští rok si funkce vyměníme. Možná by vás zajímalo, kdybych letošní tábor zhodnotila i ze svého hlediska kuchařky. Velkým přínosem a pomocí byla pro celý provoz tábora naše nová studna. Je 23 metrů hluboká a podle atestu hygienické stanice, který musí mít každá voda, která se pro děti používá, je ve většině parametrů lepší než voda kojenecká. Podle hygienické vyhlášky, která je v platnosti od ledna letošního roku, nelze používat vodu z tekoucích zdrojů ani jako užitkovou. Takže letošní tábor by bez studny byl téměř nemožný.

No a co říct o našich strávnících - nebo spíš jedlících? I když jedli 5-6x denně, měli pořád hlad a chuť. "Vymetené" hrnce po každém jídle byly pro nás radostí a chloubou bylo i minimální množství zbytků. Prostě vařit pro ně byla paráda. Za celou dobu našeho tábora se vypilo téměř 250 litrů mléka. Krupicovou kaši jsme vařili z 18 litrů a po 300 kynutých knedlíků se jen zaprášilo. Však jsme taky jídelníček sestavovali podle přání dětí. Možná byste se divili, ale ani zelenina nebyla pro děti problémem. Zeleninové saláty měly děti téměř každý den a špenát asi z 12 kostek zmrazeného špenátu taky nezbyl. Melouny, broskve, banány, jablka - každý den bylo ovoce na jídelníčku. Také rodiče přispěli podle svých možností do táborové kuchyně ovocem a zeleninou. Prostě měli jsme se jako na zámku! Asi dětem opravdu v přírodě a ve dnech plných her a pohybu dobře chutná a tráví. No a než jsme se nadáli - tábor končil. Děti připravily táborák, zvolily Miss Opatov a všichni už se těšili domů. Na klídek, pohodlíčko u televize, určitě i na to, že se nebudou muset starat o to, kde si nechaly plavky, ponožky a ostatní věci. Určitě pro ně bude úlevou i to, že si sami nemusí udržovat pořádek ve svých věcech v kufru.

Ještě ale není všem společným dnům konec. Jako každoročně, tak i letos jsme pro děti připravili tzv. zamykání chaty. Je to víkendový pobyt na tábořišti, kdy se s dětmi na chatě opět sejdeme. Letos to bude 18. a 19. října. Posedíme u ohně, budeme vzpomínat na zážitky a příhody z tábora, zazpíváme si písničky, které nás celých 13 táborových dnů provázely.

Závěrem chci ještě dodat, že realizovat tábor bez podpory a přispění rodičů, sponzorů a dalších příznivců sokolské chaty by nebylo možné. Rodičům patří dík za pomoc při údržbě a opravách chaty, při stavění a bourání tábora. Doufám, že jim budou odměnou hlavně pěkné zážitky a vzpomínky jejich (a tak trochu i našich) dětí.

Takže ještě jednou díky všem a za rok AHOJ!!!

Hanka Zelená

2003 tabor Opatov 01    2003 tabor Opatov 02