Vytisknout

Hokejoví dorostenci před 70 lety v Praze na MR ČSR byli třetí

MS_Praha_194
V roce 1947 se ve dnech 15.–23. února konalo v Praze Mistrovství světa v ledním hokeji. ČSLH při této přežitosti naplánoval soutěž dorostu v naší zemi tak, aby se finále dorostenců o mistra ČSR hrálo při této významné události v Praze.

Počátek soutěže vycházel z jednotlivých územních celků, kterým se říkalo župy. Bylo povinností klubů, které hrály ligu, divizi a 1. třídu, obeslat tuto dorosteneckou soutěž.

Okříšky spadaly do Horácké župy, kde byly vytvořeny čtyři skupiny, v nichž se v turnajovém systému hrál každý s každým, a vítěz postupoval do semifinále.

1. skupina hrála v Havlíčkově Brodě a zvítězilo mužstvo BK Havlíčkův Brod,

2. skupina hrála v Telči a zvítězilo mužstvo HC Pelhřimov,

3. skupina hrála v Třebíči a zvítězilo mužstvo Horácké Slavie Třebíč,

4. skupina se měla hrát v Pokojovicích, ale Pokojovice pořádání odmítly a turnaj byl přemístěn do Okříšek.

V Okříškách hrála mužstva SK Okříšky, Viktoria HPH Pokojovice, ŽSK Havlíčkův Brod a mělo hrát i mužstvo HC Znojmo, které se však nedostavilo, tak bojovala v turnaji jen 3 mužstva.

V Okříškách bylo dosaženo těchto výsledků:

Viktoria HPH Pokojovice – ŽSK Havlíčkův Brod 9:3 (3:2, 3:1, 3:0)

SK Okříšky – Viktoria HPH Pokojovice 11:2 (4:0, 2:1, 5:1)

SK Okříšky – ŽSK Havlíčkův Brod 14:1 (3:0, 8:0, 3:0)

Vítězem 4. skupiny se tedy stali po zásluze hokejisté SK Okříšky, kteří dále v semifinále porazili doma vítěze 3. skupiny, tedy Horáckou Slavii Třebíč, 3:1 (0:1, 0:0, 3:0), a posléze zvítězili v Pelhřimově 2:1 (Pelhřimov postoupil do semifinále bez boje, když se soupeř BK Havlíčkův Brod k utkání nedostavil a výsledek byl kontumován). Tím se Okříšky staly vítězi Horáské župy a postoupily do vyřazovacích bojů.

V prvním kole vyřadily na domácím ledě po vynikajícím výkonu vítěze východočeské župy, s AFK Přelouč 5:0 (4:0, 0:0, 1:0). SK Okříšky hrál v této sestavě: Novák, Dohnal, Fila, Pejčoch, Křivánek, Gregor, Štěpánek, Číhal, Brůzl Fr. a Pečta Ar.

Ve druhém kole podlehly Okříšky mužstvu Sparta Kopidlno, avšak záhy se prokázalo, že za Kopidlno nastoupilo několik starších hráčů, což pravidla nepřipouštěla. Totéž se zjistilo i v zápase Sparty Kopidlno s Meteorem Svobodné Dvory a oba zápasy Sparty Kopidlna byly zrušeny, Sparta Kopidlno byla ze soutěže vyloučena.

O postup do Prahy se v Okříškách sehrálo utkání SK Okříšky proti výbornému Meteoru Svobodné Dvory s výsledkem 4:0. Tento výsledek zajistil Okříškám účast ve finále v Praze.

Do Prahy se vylučovacím způsobem probojovala čtyři mužstva. Mimo SK Okříšky to byl SK Křelov, SK Sedlec a I. ČLTK Praha.

Jak vzpomínal tehdejší kapitán mužstva dorostenců v Okříškách Zdeněk Křivánek, cesta do Prahy na finále nebyla tak jednoduchá. Oddíl ledního hokeje měl výbor, který se pravidelně 1x týdně scházel a byli vždy přítomni i kapitáni všech mužstev. Na programu byla mimo jiné také účast dorostenců v Praze. Otázka zněla, kdo to zaplatí. Klub na tuto záležitost nebyl připraven. Nikdo napředpokládal, že dorostenci dosáhnou takového úspěchu. Verdikt zněl: když to kluci vybojovali, tak musí jet. Členové výboru spočítali náklady, vytáhli peněženky a za malou chvíli byl obnos na stole!

Dorost 1947

Mužstvo dorostenců SK Okříšek tvořili: brankáři František Suchánek, Stanislav Novák; obránci Oldřich Pejčoch, Vladimír Fila; útočníci Bohumil Gregor, Zdeněk Křivánek (kapitán), Bedřich Bulička, Karel Štěpánek, František Brůzl, Oldřich Číhal, Arnošt Pečta a Miloslav Milostný

Ve čtvrtek dne 20. února následovala cesta vlakem do Prahy, pro mnohé to byla 1. návštěva hlavníno města. Ubytování bylo zajištěno v hotelu Beránek a v pátek 21. února odjezd na Štvanici, kde hráli 1. zápas. Hrálo se na tenisových kurtech I. ČLTK na Štvanici na přírodním ledě. Soupeř byl SK Křelov. Byl to nešťastný zápas. Okříšky hrály, ale branky stříleli hokejisté z Křelova. Zápas skončil 2:0 (1.0, 0:0, 1:0) pro Křelov. I. ČLTK Praha večer porazil mužstvo SK Sedlec 5:2.

V sobotu dne 22. února ráno nastoupily Okříšky proti týmu SK Sedlec. To již byla jejich hra. Hrálo se na Zimním stadionu Štvanice, tehdy ještě nezastřešeném. Na okříšskou střídačku dorazil nečekaně také Vladimír Bouzek, který hrál za národní mužstvo, jež hrálo se Švédskem až večer. Vladimír Bouzek byl jediným hráčem národního mužstva, který spal v Praze na hotelu. Ostatní spoluhráči spali doma, protože byli všichni z Prahy. Byl to Třebíčan a k Okříškám měl velký vztah. Již proto, že Okříšky nejsou daleko od Třebíče, a také proto, že v roce 1935 jako patnáctiletý chlapec nastoupil poprvé za A mužstvo dospělých Horácká Slavie Třebíč, jež hrála v neděli dopoledne v Okříškách přátelský zápas. Poprvé je vždy jen jednou, a to se nezapomíná. Zápas skončil 1:1. Odpolední zápas v Telči vyhrála Horácká Slávia 10:0, Vladimír Bouzek dal 5 branek. Okříšské dorostence vedl na Štvanici jako trenér a výsledek zněl 7:3 pro Okříšky, což znamenalo krásné 3. místo v přeboru ČSR. Později Bouzek pronesl, že kdyby byl při utkání s Křelovem, nemohly by Okříšky prohrát a 1. ČLTK by porazily určitě také. Pochválil chlapce z Okříšek, kteří ho mile překvapili.

Dorost 1947 list uznaniUtkání se hrálo ráno jako předzápas k zápasu Mistrovství světa Rumunsko – Belgie a hlediště bylo již dlouho před hlavním zápasem zaplněné několika tisíci diváků, kteří tleskali Okříšským mladíkům vestoje. Po hlavním utkání se mezi diváky mluvilo o okříšských dorostencích, že hráli lépe než účastníci MS Belgie a Rumunska. Večer se hrálo finále, v němž porazilo mužstvo I. ČLTK SK Křelov 5:4 a stalo se mistry ČSR.

Pro mladé hokejisty z Okříšek byla účast v Praze celoživotní zážitek. Viděli některé zápasy našich reprezentantů na vlastní oči, a to byl tenkrát zážitek. Televize tehdy ještě nebyla a útržky zápasů se daly vidět jen v týdeníku, který se promítal v kině před filmem s týdenním zpožděním.

Stravovali se v restauraci na Štvanici spolu s našimi legendami, jakými byly Vladimír Zábrodský, Boža Modrý, Konopásek, Trousílek a další. Také se běžně potkávali se švédskými reprezentanty jako Ake Anderson, Nurmela, Landelius a s dašími vynikajícími hokejisty z celého světa. Po návratu dorostenců z Prahy bylo mužstvo pozváno na Obecní úřad, kde jim bylo vedením obce poděkováno, a každý obdržel od vedení SK Okříšky Čestné uznání, které si nechali u pana Kulhánka zarámovat a doma pověsili. Jakého dosáhli úspěchu, jim došlo až později.

Mistrovské boje již skončily, ale přátelské zápasy se hrály v Okříškách dál, dokud neuplaval led. Legendární dorostenecký 1. útok ve složení Bedřich Bulička, Zdeněk Křivánek, Bohumil Gregor a někteří další byli přeřazeni do A mužstva dospělých. Toto omlazené mužstvo sehrálo mimo jiných přátelské utkání s vítězem Horácké župy a novým účastníkem východočeské divize Viktorií HPH Pokojovice a Okříšky zvítězily 5:0. Branky v tomto duelu střileli jen dorostenečtí finalisté z Prahy, a sice Bulička 2, Gregor, Křivánek a Pejčoch po 1.

Po výrazném úspěchu okříšských dorosteců se v Okříškách hrál mnoho let výborný hokej. V tehdejším Jihlavském kraji hrála tři mužstva v celostání soutěži. Jiskra Havlíčkův Brod hrála 2. ligu a Sokol Okříšky se Spartakem Třebíč hráli divizi. Bývalo zvykem, že mužstvem kraje byla Jihlava a tradičně hrál za toto mužstvo jeden útok z Havl. Brodu, jeden útok z Třebíče a jeden útok z Okříšek.

Stojí za zmínku, že se někteří hráči Okříšek, kteří vybojovali v roce 1947 na Štvanici tak velký úspěch, se na tento stadion po 13 letech vrátili. V sezoně 1958–1959 hrál Sokol Okříšky divizi ve skupině A a účasníkem v této skupině byla také Sparta Praha B (tehdy pod názvem Spartak Praha Sokolovo). To již byl ZS na Štvanici zastřešen. Mužstvo Okříšek jelo autobusem 18. ledna 1959 do Prahy (v tu dobu ještě nebyla dálnice) a stavovalo se v Kolíně pro Miloslava Milostného, který v Kolíně hrál 2. ligu. Na Štvanici vedl bývalé spoluhráče ze střídačky. Sparta měla tehdy eminentní zájem o postup B mužstva do 2. ligy a mít v tomto mužstvu farmu. Postavila několik hráčů z A mužstva, což tehdy pravidla umožňovala, a po velkém boji byly Okříšky poraženy těsně 3:2.

Odveta se hrála 22. února 1959 na nově otevřeném ZS v Třebíči. Po vyrovnaném boji před velkou diváckou kulisou Okříšky podlehly velmi dobře připravenému soupeři 2:4.

Tento článek byl sepsán dle vyprávění pana Zdeňka Křivánka, kapitána dorostenců v letech 1945–1947 a je zcela autentický. Ověřeno výstřižky z tehdešího tisku, které si Zdeněk Křivánek pečlivě schovával. Sportovní kariéru ukončil předčasně, protože pro funkci, kterou v zaměstnání zastával, byla předepsaná maturita, a tak skončil s hokejem a dálkově si doplnil vzdělání. Po dokončení školy se k hokeji v Okříškách vrátil, ale již ne jako hráč, ale jako trenér dorosteneckého mužstva Sokola Okříšky, jež pod jeho vedením bojovalo o účast v dorostenecké lize, a to i bez zimního stadionu, který měli všichni soupeři.

To je však jiná kapitola a na zcela jiný článek.

Díky panu Křivánkovi jsem mohl stručně zaznamenat část z bohaté hokejové historie v Okříškách, aby dnešní generace byla informována o úspěších okříšského hokeje.

Ing.Jiří Veleba

 

Rychlý kontakt

phone 32x32 +420 734 536 506

mail 32x32 danaskrobik@seznam.cz

home 32x32   TJ SOKOL Okříšky
   Nádražní 189, 675 21 Okříšky

číslo účtu Fio banka:   2400614844/2010

IČ:   64271676

Počet přístupů

od 1.11.2014: